15 maja 2015

dlaczego studiuję w Danii? + porównania i finanse

PL: Po zakończeniu maturalnych stresów myślę, że jest jeszcze sporo osób, które nie wiedzą co robić dalej. Zakończył się już pewien okres naszego życia,  otrzymaliśmy świadectwo dojrzałości, więc wypadałoby już być wkroczyć dumnie w nowy etap pod tytułem "dorosłość". Dlaczego czasem jest to takie trudne? Dlaczego z takim sentymentem spoglądamy na lata spędzone w szkole średniej?
Kochani, jeśli jeszcze nie zdecydowaliście gdzie chcecie studiować, to może warto zaryzykować i spróbować uczyć się za granicą? Jesteśmy w końcu w Unii i Europa proponuje nam różne możliwości nauki na jednakowych zasadach dla wszystkich studentów z Unii. Mamy także szansę uczenia się w każdym miejscu na świecie. Na początku trzeciej klasy byłam pewna, że chcę dalej uczyć się angielskiego, ale nie chciałam być ani nauczycielką tego języka , ani tłumaczką. Nie interesowała mnie filologia angielska. Podsunęłam rodzicom pomysł studiów za granicą, w pierwszej chwili byli zaskoczeni. Wspólnie rozmawialiśmy o plusach i minusach takiej decyzji i oczywiście o potrzebnych finansach.  Marzył mi się Londyn, w końcu w Anglii studiuje dużo Polaków. Nie zdecydowałam się jednak , bo przerażała mnie kwota 9000£ za jeden rok nauki. Owszem, można dostać pożyczkę , ale trzeba ją zacząć spłacać gdy nasze zarobki przekroczą 21 000£ brutto rocznie (w Wielkiej Brytanii) lub więcej niż 12 600£ (w Polsce). Dopiero po 30 latach, gdy takiego dochodu nie osiągniemy pożyczka jest umarzana.  Anglię zostawiam więc sobie jedynie na turystyczny wypad. Szukałam innych krajów, gdzie mogłabym studiować w języku angielskim. Z bogatej oferty uczelni w krajach skandynawskich wybrałam Danię. Teraz ciemniejsza strona mocy - finanse! Nie wierzcie firmom werbującym studentów, że da się tutaj studiować tanio, bo się zwyczajnie nie ma takiej opcji. Jeśli nie macie zaplecza finansowego w rodzicach, babciach, chrzestnych etc. to realia życia tutaj mogą załamać. Znalezienie pracy, szczególnie na początku, graniczy z cudem, same książki kosztują nas 2599dkk, do tego dochodzi akademik (o ile go dostaniecie), żywność,  telefon czy koszty transportu. Czasami miło wychodzi się gdzieś na kawę za 60 koron, o napojach wyskokowych nawet nie wspomnę. :) Chciałabym być dobrze zrozumiana, ja nie narzekam, jedynie próbuję przedstawić Wam aspekt finansowy decyzji o studiach w Danii. Podczas mojego pobytu w Polsce uświadomiłam sobie, że przyzwyczaiłam się do nowej rzeczywistości za granicą i powoli zaczynało mi jej brakować. Swoją drogą, przyjazdy do kraju cieszą, ale też są kosztem. Jeśli okaże się, że jesteście mega szczęściarzami i uda Wam się znaleźć tutaj legalną pracę, to może się zdarzyć, że będziecie zarabiać więcej od swoich rodziców. Stawki ok. 100dkk za godzinę pracy jako kelner są z zasady normą. Wzrasta wtedy Wasze poczucie wartości i ... siła nabywcza portfela. :)

ENG: After finishing the "matura" exam in Poland, some young people still do not know what to do in their future. We have finished some part of our lives and to keep going we need to face next steps to become successful. Why is it sometimes so difficult? Why do we miss our years spend in highschool? Loves, if you have not deciced yet in which direction you want to go, I think that you should concider studying abroad as well. We are in UE and it offers us many opportunities to study anywhere we want in the world. At the beggining of my last class in high school, I was sure that I want to study in English. Concidering the fact, that I have always been so excited to meet new people and cultures, I told my parents that I wanted to study abroad. As you may imagine, they were so surprised. :) We were concidering the pros and cons of this decision and finance as well. I was dreaming about studying in London, but the amount of 9000£ for one year of studying scared me, haha. Of course, you can get a loan, but then you need to pay it back when your earnings exceed 21000 £ per year (in the UK), or more than 12600 £ (in Poland). I was still looking for another oportunity and then I chose Denmark. Now let's talk about the darker side of power - finance! Do not believe companies who recruit students that studying here can be cheap, because there in no option like that. If you do not have the financial resources, then the reality of life here can break you down. Finding a job, especially at the beginning is difficult, for books you need to pay 2599dkk, the same problem goes with dormitory(if you get it), food, telephone and transport costs. Sometimes it is so nice to go out somewhere for a coffee for 60dkk, not mentioning the other drinks. :) I would like to be well understood, I am not complaining, just trying to show you to the financial aspect of the decision of studying in Denmark. During my stay in Poland I realized that I got used to the new reality abroad and missed it. By the way, flying to Poland is really amazing, but also expensive. If you are lucky and you will find a legal work here, then sometimes you will earn more than your parents. A salary 100dkk per hour as a waiter is generally the norm in Denmark. Then it increases not only your self-esteem and but also the purchasing power of your wallet. :)


50 komentarzy:

 1. Cudne zdjecia i powodzenia w studiowaniu w Danii :*

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękne widoki :) Życzę samych sukcesów na studiach :)

  OdpowiedzUsuń
 3. myślę, że takie studiowanie jest naprawdę czymś świetnym, jednak trzeba myśleć także praktycznie, czyli o finansach, które są niezbędne ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Zazdroszczę kochana :) Masz świetną szansę rozwoju :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Um máximo *-*
  Ameei o Post ❤
  Beijoo's !

  http://coisasdealisprick.blogspot.com.br/

  OdpowiedzUsuń
 6. This is a really good tip especially to those new to the blogosphere.
  Brief but very accurate info… Thanks for sharting this one.
  A must read post!

  Feel free to surf to my site; Abschussfahrt

  OdpowiedzUsuń
 7. Unas fotos preciosas!
  Besos!

  OdpowiedzUsuń
 8. Życzę sukcesów! Śliczne zdjęcia! :)
  Zapraszam do mnie.
  http://meandmy-woorld.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 9. I know Denmark is really expensive but the salary is also really good. To you have a job in Denmark?
  Sending much love!
  xx
  Larissa
  http://cenestquedelachance.blogspot.de/

  OdpowiedzUsuń
 10. The first photo is marvelous ! I love this sky :)

  OdpowiedzUsuń
 11. oj marzy mi sie Skandynawia... ciekawa jestem czego Ci zaczyna brakować jak jesteś tutaj:)) Z wypiekami na twarzy czytam o realiach życia tam więc pisz śmiało o tym co i jak... o ich mentalności kulturze.... chętnie poczytam.
  pozdawiam

  OdpowiedzUsuń
 12. z ciekawością przeczytałam ten post

  OdpowiedzUsuń
 13. Dużo młodych ludzi nie ma pojęcia jak się studiuje za granicą - rzeczywistość czasami przerasta. Dobrze, że napisałaś o tym post. Uważam, że chcąc podjąć decyzję takiego wyjazdu należy rozważyć każde "za" i "przeciw", żeby w przyszłości nie żałować. Trzeba mieć nie tylko środki finansowe, ale też chyba sporo samodyscypliny i wytrwałości, żeby "zapuścić" się tak daleko od domu. Nie każdy miałby tyle odwagi co Ty ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. Pozazdrościć dostałaś szansę na mega przygodę i rozwój więc korzystaj :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Świetne zdjęcia. Życzę powodzenia na studiach. Pozdrawiam jusinx.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 16. Podziam Cię, że zdecydowałaś się na studia za granicą. Same studia czasem bywają bardzo stresujące, a tu jeszcze wyjazd - no i inny kraj, Ale w przyszlości na pewno to zaowocuje !

  OdpowiedzUsuń
 17. To jeszcze zależy od tego, czy wyniki na maturze były satysfakcjonujące ;) Jeżeli pozwalają na dostanie się na wymarzone studia, to nie ma problemu... gorzej sprawa się ma, kiedy przeceniło się swoje możliwości. No, ale... rozterki studyjne mam już dawno za sobą. Zdecydowałam się na poznanie miasta, w którym jeszcze nigdy nie byłam. Nie odważyłabym się jednak wyjechać tak sama za granicę. Ech... kasa. Wszystko się o nią rozbija i właśnie przez nią musiałam zrezygnować ze swoich studiów. Wzięcie kredytu ma sens, jeśli po studiach zarabiałoby się stosunkowo dużo... jednak w naszym kraju nie szuka się studentów, tylko ludzi młodych z pierdyliardem lat doświadczenia. Smutna prawda. Btw, ładne zdjęcia :) Niebo na pierwszym jest taaakie malownicze!
  Zapraszam do siebie - KLIK! :)

  OdpowiedzUsuń
 18. zazdroszczę odwagi! ja w życiu bym się na to nie pisała :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Such beautiful photography!

  - Mariah-Ruthel
  http://mariahruthel.blogspot.ca

  OdpowiedzUsuń
 20. hi dear, thanks for your comment ,we follow you now, hope you follow us too! keep in touch! nice blog

  xx
  bego

  OdpowiedzUsuń
 21. I'm already following you
  hope you can follow me back

  www.Miharujulie.com

  OdpowiedzUsuń
 22. love the first image, beautiful:)

  www.bridgeofmemories.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 23. Hi Beauty!
  Thanks for your nice comment, following you now via GFC, hope to follow me back, kisses!!!
  Great blog :)

  OdpowiedzUsuń
 24. I think studying abroad is a wonderful experience! Thanks for visiting my blog :)

  Keisha xo

  OdpowiedzUsuń
 25. Stunning photos!! <3 The sky looks amazing! I´m following you and can´t wait to see more posts from you :)

  OdpowiedzUsuń
 26. Amazing post my dear! I've studied in Poland for 6 months, last year. It's such a lovely, beautiful country :) I really miss those days in Lublin <3 I'm your newest follower, xoxo

  OdpowiedzUsuń
 27. Super zdjęcia i powodzenia :)
  http://paperlifex33.blogspot.com/2015/05/choies-jacket.html zapraszam do mnie na nowy post

  OdpowiedzUsuń
 28. I love that first photo so much, very stunning!! :)
  We only have G+ sorry!

  Florals&Smiles
  Twitter

  OdpowiedzUsuń
 29. amazing pics!!!!
  kisses and have a nice week :)

  http://diarioparaquererme.blogspot.com.es/

  OdpowiedzUsuń
 30. Amazing photographs.
  What you think of a follow for follow?
  xoxo
  BLOG // FB PAGE // BLOG'S GIVEAWAY

  OdpowiedzUsuń
 31. Beautiful photos. Kisses!

  galerafashion.com

  OdpowiedzUsuń
 32. congrats on finishing your exam! these photos are gorgeous:)
  www.samanthamariko.com

  OdpowiedzUsuń
 33. Studying is definitely not cheap. I also wanted to do a semester abroad in London but it was way too expensive,sadly.
  Hope you enjoy your time in Denmark :)

  http://fashionbarbecue.com/

  OdpowiedzUsuń
 34. Hi dear! Very interesting post! Lovely blog!
  Would you like to follow each other on GFC, G+, Instagram,? Please let me know on my blog so I can follow back. Thank you
  kiss
  http://beautybeybi.blogspot.com.tr/

  OdpowiedzUsuń
 35. przepiękne krajobrazy - pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 36. Serdecznie polecam studia za granicą, zaraz po maturze wyjachałam do UK i skończyłam studia w Londynie, teraz mam fajną pracę i mieszkam w o wiele przyjaźniejszym niż Polska kraju! :D

  OdpowiedzUsuń
 37. Świetny blog! Mam nadzieję, że uda mi się pójść w Twoje ślady i studiować w Danii. Mam już coś na oku (studiazagranica.info/), język w trakcie ogarniania i na pewno będę tu zaglądać! Pozdrowienia! :)

  OdpowiedzUsuń
 38. Świetna tematyka, piękne krajobrazy. Co tu dużo mówić: jesteś świetna w tym co robisz i życzę powodzenia :)

  OdpowiedzUsuń
 39. pozazdrościć!

  OdpowiedzUsuń
 40. fajny post, dużo się dowiedziałam, bo planuję właśnie studia gdzieś poza Polską. :)

  OdpowiedzUsuń
 41. ceny rzeczywiście z kosmosu!!

  OdpowiedzUsuń
 42. piękny kraj :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję! ♥