7 maja 2015

how to learn English?

PL: Czasy są teraz takie, że znajomość języka obcego to konieczność. Jak to zrobić, żeby umieć się porozumieć, a przy tym nie uczyć się "za karę", bo na przykład trafiliście na nauczyciela z pasją zwanego z zasady "piłą" i choćbyście nie chcieli, musicie umieć albo rodzice spełniając swój rodzicielski obowiązek zapisują Was na wszelkie możliwe kursy czy korepetycje? Otóż, moim zdaniem, jest na to prosta i skuteczna recepta (sama sprawdziłam). Wystarczy "otoczyć się" jezykiem angielskim a nauka "dzieje się" sama. Internet jest teraz w naszym życiu wszechobecny, bez wychodzenia z domu możemy mieć angielskiego ile chcemy. Jeszcze w gimnazjum założyłam kanał YT, bynajmniej nie z pasji do angielskiego w tamtym czasie, tylko z pasji do muzyki. W praktyce okazało się, że zaczęłam pisać z ludźmi po angielsku i niechcący jakby zwiększał mi się zasób słówek. Lubiłam także oglądać wywiady ze znanymi ludźmi, a te z zasady najłatwiej znaleźć po angielsku. Ze zwykłej ciekawości czytałam też blogi prowadzone po angielsku. W liceum sporo osób uczyło się dodatkowo języka na kursach czy korepetycjach, nie twierdzę że to źle, ale na pewno nie dla mnie- 9 godzin w tygodniu angielskiego w szkole (klasa lingwistyczna) to dosyć dużo i zupełnie mi to wystarczało. Angielskiego zawsze uczyłam się "przy okazji" (nie licząc oczywiście obowiązkowego materiału szkolnego) ile chciałam i kiedy chciałam. No dobrze, opowiedziałam Wam jak zacząć rozumieć angielski, ale co z wymową? Faktycznie, przełamanie bariery blokującej mówienie po angielsku jest trudne, ale od czego jest SKYPE? Poznałam sporo fajnych ludzi z różnych zakątków świata i co? Najpierw piszecie ze sobą, a potem  chcecie porozmawiać i znowu łączy Was angielski, tym  razem ‘’mówiony”.  Zdarzyły mi się też wywiady, w których to inni zainteresowali się tym co robię (jestem szczęściarą, prawda?) i sama ich udzielałam, oczywiście po angielsku. I tak , sama nie wiem kiedy i jak to się stało, zdecydowałam się na studia z językiem wykładowym angielskim w Danii. Mam już za sobą trzy egzaminy oraz projekt, i jestem prze szczęśliwa! Polecam Wam wszystkim! :)

ENG: Nowadays, everyone needs to know at least one forgein language. How can we learn English without spending a lot of money? In my opinion, you just need to "surround" yourself with the language and in this way you are learning a lot. We are using Internet everyday, and by staying at home you can study English as much as you want. 4 years ago, I made an account on YT, and at this time I was sharing my passion to music with others. By writing with many people from all around the world, I realized that my English was better and beter. I still like to watch interviews or movies in English and it gives me a lot of fun. When I was in high school, most of my classmates got tutors, I do not think that it was bad, but for me 9 hours of English at school was totally enough and I gained a lot of knowledge. What about oral English? It is also so easy! I met many friends and I was talking with then on Skype. You cannot imagine how funny it was to see each other for the first time! I also had some interviews (how lucky am I?) in English. After all, I decided to start my studies abroad, here in Denmark. I had three important exams and a big project and I am so happy! There is even more to come! :)


41 komentarzy:

 1. ja bardzo dużo rozumiem, co nie przeczytam to mniej więcej wiem o co chodzi, ale żebym miała napisać najprostsze zdanie na twitterze chociażby to mam wielki problem... :/

  OdpowiedzUsuń
 2. Chciałabym znać angielski bardzo dobrze. Ze zrozumieniem tekstu po angielsku nie mam jakiś większych problemów, ale gorzej z mówieniem i pisaniem. Kiedy mam ułożyć jakieś zdanie to już jest mały problem :)

  OdpowiedzUsuń
 3. naprawdę super! chciałabym umieć dobrze angielski :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Asking questions are actually fastidious
  thing if youu are not understanding anything totally, but this
  article gives pleasant understanding yet.

  Visit my web page - sbobet

  OdpowiedzUsuń
 5. Marzę o tym by władać biegle angielskim :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja planuję pisać rozszerzoną maturę z angielskiego, ciekawe co mi z tego wyjdzie :) Pozdrawiam, WWW.POLINSKA.BLOGSPOT.COM

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja bym chciała też bardzo dobrze mówić angielski, ale chyba najlepiej się jest uczyć go w innym kraju, tam gdzie angielski jest na co dzień :) i tak jak w twoim przypadku pisać z osobami z zagranicy a potem rozmawiać ;D
  Ja mam najbardziej problem z mówieniem :<

  OdpowiedzUsuń
 8. Przeszłaś ogromną drogę. Fakt, Youtube bardzo pomaga w nauce angielskiego "przez przypadek". Osobiście dużo uczę się z piosenek czytając ich tłumaczenia, a jednocześnie słuchając tekstu w tle :)
  Studia w Dani.. mogę tylko gratulować :)

  OdpowiedzUsuń
 9. to chyba najlepszy sposób na naukę języka angielskiego. Ja w szkole nigdy nie lubiłam się uczyć angielskiego, bardziej polubiłam oglądając filmy po angielsku dzięki temu zdecydowanie więcej się nauczyłam niż w szkole.

  OdpowiedzUsuń
 10. A ja lubiłam ten język i dalej go lubię,kiedyś by nauczyć się słówek albo potrzebnych i przydatnych zwrotów wypisywałam je wszystkie zakręslałam na kolorowo,to mi pomogło bardzo :))))) I do dziś stosy i stosiki karteczek mam u siebie w pokoju,przyznam szczerze że od czasu do czasu do nich zaglądnę :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Learning new languages is a great idea!
  I am learning English too, next june I'm having my exam.
  xx

  http://losaway.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 12. Trzeba miec przede wszystkim chęci, mójśredni syn w ogóle się językiem angielskim nie interesuje, olewa Panią, a ostatnio mąż do niego po angielsku i ten mu odpowiedział w tym samym języku...szkoda, że mi się nieudało nauczyć języka chociaż bardzo chciałam...

  OdpowiedzUsuń
 13. mi języki strasznie ciężko przychodzą- co zrobić, jakoś uczyć się trzeba :)

  OdpowiedzUsuń
 14. learning a new languages is all fun.

  http://www.amysfashionblog.com

  OdpowiedzUsuń
 15. Ja sama nauczyłam się angielskiego po przez pisanie w tym języku, polecam :-)

  OdpowiedzUsuń
 16. Język angielski jest ważnym przedmiotem na każdym etapie nauczania, nie każdy ma jednak predyspozycje, by z łatwością wchodziły mu do głowy zasady gramatyczne albo treści lektur. Zajęcia prowadzone są przez doświadczonych i wykwalifikowanych korepetytorów tj http://preply.com/pl/warszawa/korepetycje-z-angielskiego, dzięki którym nauka stanie się łatwa i przyjemna, bez stresu i niepotrzebnych nerwów. Posiadam ponad pięcioletnie doświadczenie w nauczaniu języka korepetycje angielskiego na uniwersytecie, w szkole językowej i kursach dla dzieci, oraz jezyka angielskiego dla obcokrajowców. Chętnie udzielę j angielski korepetycje na wszystkich poziomach.

  OdpowiedzUsuń
 17. Sama chyba nie prędko zdecyduję się na dwujęzyczne posty. Tym bardziej, że moja aktywność personalna na blogu nie jest oszałamiająca.. wręcz tragiczna. Ale kiedy tylko mam okazję przeczytania czegoś w języku angielskim korzystam. Najczęściej są to właśnie blogi lub teksty piosenek.

  OdpowiedzUsuń
 18. ja jestem kiepska z angielskiego ;P

  OdpowiedzUsuń
 19. Moim zdaniem najlepszym sposobem jest oglądanie filmów i telewizji po angielsku, najpierw można z napisami, a pózniej juz bez. Nie dość ze wymowę wieku słówek podlapiemy, to jeszcze wiele ciekawych fraz z tego wychodzi. Działało na mnie ;) 3 lata temu przeprowadziłam sie do Ameryki i kogo nie spotkam na drodze, wszyscy zawsze sie pytają skąd sie tak dobrej wymowy nauczyłam. Polecam!

  Paulina

  shenanigan-ska.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 20. to na prawdę dobra rada, nigdy tak na to nie patrzyłam, ale sama uczyłam się angielskiego właśnie w ten sposób. Oczywiście nie jestem w tym ekspertem, dużo rozumiem ale bariera mówienia u mnie jest nadal. Zdarza się, ze zapomnę słówko, a bez tego reszta zdania jest po prostu nieskończone. Często myślę o tym co mogę zrobić, żeby uczyć się tego systematycznie, albo mówić też bo to dla mnie bardzo istotne:) Coś wymyśle, ale nie wiem czy rozmawianie z obcymi jest takim dobrym pomysłem, bo jakoś nie przekonuje mnie pisanie z obcym nie wiadomo kim z innego kontynentu... pozdrawiam [ www.nielegalna-strefa.blogspot.com ]

  OdpowiedzUsuń
 21. Zgodzę się z Tobą. Świetnym pomysłem na naukę jest słuchanie angielskiego, ale nie w piosenkach (tam często zmieniana jest wymowa). Ja ściągam sobie na telefon dźwięk z np. "gadanych" filmów na YT, wywiady z interesującymi mnie osobami itd. i jadąc autobusem do szkoły czy ze szkoły, odsłuchuję. Jak nie mam czasu, bo np. przeglądam blogi, to puszczam sobie mniej znaczące dla mnie filmiki i mimo, że nie zwracam uwagi na przekaz, to jednak mózg to rejestruje. Zauważyłam, że już po kilku takich "odsłuchaniach" zaczęłam o wiele lepiej rozumieć angielski! Natomiast co do samej nauki, to nigdy nie miałam problemu z językami. Siadłam, nauczyłam się podstaw gramatyki i po prostu to zapamiętałam. Ale również gramatyki można się nauczyć słuchając - zapamiętujemy dzięki temu całe wyrażenia. Często jak chcę coś powiedzieć i nie wiem, czy to poprawne, to przypomina mi się np. scena z filmu, gdzie aktor powiedział dokładnie to samo :)

  OdpowiedzUsuń
 22. Świetny post! Ja bardzo lubię angielski, obecnie robię 7-tygodniowy kurs, naprawdę warto! :)
  http://stayy-positivee.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 23. dla chcącego nic trudnego, nawet angielski ;)

  OdpowiedzUsuń
 24. Język angielski jest bardzo ważny,ja się najlepiej uczę gdy oglądam filmy po angielsku ;-).
  Zapraszam do mnie,jeśli chcesz zaobserwuj chętnie się odwdzięczę:
  magdasara.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 25. To prawda, że angielski jest bardzo potrzebny. ale zauważyłam też, że coraz częściej przydaje się też znajomość innych języków - niemieciego, francuskiego czy hiszpańskiego.

  OdpowiedzUsuń
 26. Niestety prawda jest taka, ze program jakim jesteśmy uczeni w szkole jest beznadziejny. Pomijając klasy lingwistyczne, które idą innym tokiem, reszta ma wpajaną gramatykę za wszelką cenę. Przeszłam gimnazjum i liceum na klasach o rozszerzonym angielskim i głównie lekcje wyglądają tak samo - rozwiązywanie nieskończonej liczby zadań. Nie mówię, że to źle, ale ostatecznie wygląda to tak, ze polska młodzież zna świetnie gramatykę, wie jakiego czasu użyć w danej sytuacji, wie jakiej formy czasownika użyć, doskonale używa przyimków, ale z całym tym ogromem wiedzy nie potrafi skleić poprawnie zdania. Na lekcjach mało się mówi po angielsku i jeżeli samemu się nie zainteresuje tym, czyli tak jak piszesz Skype czy YT , to po kilku latach nauki nie ma nic.

  OdpowiedzUsuń
 27. Angielski w tych czasach to podstawa,więc warto jest się przyłożyć ;)

  OdpowiedzUsuń
 28. ja najwięcej angielskiego nauczyłam sie na korepetycjach, miałam wspaniała nauczycielkę, nauka opierała się głównie na rozmowach, w 3 miesiące 1 godzina tygodniowo zrobiłam całe 4 lata technikum :D

  http://jzabawa11.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 29. Całkiem przydatne jest oglądanie anglojęzycznych filmów z angielskimi napisami ;)

  Poznaj historię marki "GUESS?"...
  http://encore4u.blogspot.com/2015/05/guess-o-marce.html

  OdpowiedzUsuń
 30. O TAK! albo kanałów po ang!
  pozdrawiam kochana!

  Ola
  FASHIONDOLL.PL

  OdpowiedzUsuń
 31. dzięki za ten post! bardzo motywujący :) obserwuję!

  OdpowiedzUsuń
 32. Ja angielskiego uczyłam się w prywatnej szkole, bo jakbym miała bazować na tym czego uczyli w szkole to chyba nawet po paru latach bym ledwo co dukała jedno zdanie hahaha :)

  http://oliwia-moda-dodatki.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 33. I love learning new languages ! Great post ! :)

  OdpowiedzUsuń
 34. I love learning new languages! I'm learning spanish atm! :) x


  kacytalksbeauty.blogspot.co.uk

  OdpowiedzUsuń
 35. Lovely words! Studying abroad definitely is a great opportunity, also in broadening your horizon :)
  Cute pictures as well, darling.
  And thanks for your comment! I don't have GFC, but what about following each other on Bloglovin' ?

  Kisses, Stefanie
  http://www.thefashionrose.com/

  OdpowiedzUsuń
 36. Learning new languages is really fun!!

  OdpowiedzUsuń
 37. Ja nauczyłam się głównie oglądając amerykańskie seriale z polskimi napisami, po czasie przestałam zwracać uwagę na napisy :) też uważam, że bez sensu z korepetycjami bo to jednak ta sama sucha nauka jak i w szkole

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję! ♥