15 lutego 2017

jak zacząć studia w Danii?

Studia w Danii. Czy jest się czego bać? O co chodzi w AP Degree i czym różni się od Bachelor Degree? Powiem Wam, że takie same pytania miałam w swojej głowie, gdy musiałam odbyć swój pierwszy lot do Danii, gdy wszystko było dla mnie nowe. Dwa lata temu napisałam notkę o finansach i porównaniach, więc jeśli jesteście ciekawi to zapraszam tutaj: KLIK
Aby rozpocząć studia w Danii oczywiście musimy mieć zdaną maturę na wymaganym przez daną uczelnię poziomie, napisać tzw. "cover letter" gdzie opiszemy swoją osobę, swoje osiągnięcia, pasje - w sumie treść zależy od Was, jednak ważne, by nawiązać w liście do kierunku na który mamy zamiar się wybrać. W moim przypadku był to Commerce Management, gdzie jednymi z głównych przedmiotów był marketing, finanse czy prawo. Kolejnym etapem jest napisanie dwóch egzaminów z języka angielskiego, które także potrzebne są do aplikacji. 
Gdy wszystko mamy już za sobą, czekamy na odpowiedź ze strony uczelni i jak wszystko pójdzie po naszej myśli, zaczynamy nową przygodę w innym kraju, która dla wielu z Was może okazać się świetnym doświadczeniem. Na uczelni poznacie osoby z całego świata, spędzicie naprawdę świetny czas, a przede wszystkim na koniec AP Degree macie odbyć praktyki i to od Was zależy, w którym zakątku świata. Tyle plusów! 
Na początku oczywiście nie jest łatwo, nie wszystko dostaniemy na pstryknięcie palcem, szczególnie jeśli chodzi o pracę. Zazwyczaj Duńczycy do jakiegokolwiek stanowiska wymagają znajomości języka duńskiego, który nie ukrywajmy nie jest najłatwiejszym językiem. ;) Do tego oczywiście najwygodniej jest znaleźć pracę w tym samym mieście w którym mieszkamy, co jest ciężkim orzechem do zgryzienia dla niejednego z nas. Ja do tej pory mam ogromny sentyment do mojej pierwszej pracy w Cafe Vivaldi. Mimo tego, że momentami było ciężko, byłam w świetnym zespole z którym pracowałam: wspólnie dawaliśmy świetnie radę z zamówieniami i do tej pory mam z nimi fajny kontakt. 
Przechodząc do edukacji w Danii...  idąc na studia po zdanej maturze wybieramy AP Degree, po którym możemy studiować Bachelor Top up Degree. Po ukończeniu tych dwóch kierunków mamy licencjata. Nic skomplikowanego, jednak wybór studiów na uczelniach w Danii jest teraz ogromny i rzeczywiście można się czasem pogubić.
Ja studiuję od tygodnia Bachelor Top up na kierunku International Sales and Marketing Management na tej samej uczelni, do której składałam aplikację dwa lata temu i powiem Wam, że moja grupa jest zupełnie inna od tej, którą miałam na AP. Wcześniej większość osób było z Azji, a osoby z Europy można było policzyć na palcach jednej ręki. Teraz moi koledzy i koleżanki pochodzą z wielu krajów Europy i Azji takich jak Chiny, Słowacja, Ukraina czy Dania, ja znów jestem jedną osobą z Polski, jednak jest różnorodnie i tak naprawdę nie znając nikogo na początku, teraz czuję się jak ryba w wodzie. Wykładowcy są pozytywni i pomocni, więc nie ma się czego bać. :) Trzymajcie się ciepło!

51 komentarzy:

  1. wszystko brzmi naprawdę super! świetne zdjęcia :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Czytam tak Ciebie Monia czytam i myślę że masz super życie !! ;) Odważna z Ciebie kobietka :* Super

    OdpowiedzUsuń
  3. ile kosztują studia w Danii?

    OdpowiedzUsuń
  4. Miło się czytało :) Fajnie dowiedzieć się czegoś nowego :)
    Kuruj się kochana :*:)

    OdpowiedzUsuń
  5. Nowa przygoda rozpoczęta :) Super :) Oby tak dalej.

    OdpowiedzUsuń
  6. Świetny wpis <3
    cudowne zdjecia
    http://xthy.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  7. Studiować w Danii nie planuje ale bardzo fajnie mi się o tym czytało :) Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Ciekawy wpis! Pozdrawiam!:)

    xxBasia

    OdpowiedzUsuń
  9. Bardzo bardzo zazdroszczę Ci tej Danii. Jest to jeden z krajów, które bardzo mi się podobają. Gratulacje, że udało Ci się z tym wszystkim 💖

    OdpowiedzUsuń
  10. bardzo ciekawy wpis, ja nigdy nie miałam głowy do języków i raczej bym się nie odważyła na taki krok po prostu, ale mam kuzynów w Danii;)

    OdpowiedzUsuń
  11. Fajny kolaż :) ps i piękne zdjęcia :)

    OdpowiedzUsuń
  12. Oo ja podziwiam Cię, a przede wszystkim umiejętności Twoje językowe, u mnie tak to kuleje, że masakra jestem anty talent językowy ;) Trzymam kciuki za Ciebie :)

    OdpowiedzUsuń
  13. Studia w Danii, fajnie i odważnie :) Ja 2,5 roku temu wyleciałam do Azji, też postawiłam wszystko na jedną kartę :)

    OdpowiedzUsuń
  14. Zdrowiej kochana! <3 Niestety z językiem u mnie kiepsko ;/

    OdpowiedzUsuń
  15. Studia są bezpłatne? O kurde, to nic tylko się uczyć!!! Tak powinno być wszędzie. Nie każdego stać na studia np medyczne czy prawnicze - a ma np ktoś do tego talent. I tak w Polsce tracimy dobrych lekarzy itd

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. studia w Danii dla Europejczyków są bezpłatne :)

      Usuń
  16. Zdrówka życzę! :)
    Pozdrawiam i zapraszam do mnie :*

    OdpowiedzUsuń
  17. Zdrówka kochana i super się czyta Twojego bloga,zdjęcia cudne:)

    OdpowiedzUsuń
  18. Powodzenia w studiowaniu :)
    Wykłady są po angielsku czy duńsku ?

    OdpowiedzUsuń
  19. fajnie, że masz pomysł na siebie :)

    OdpowiedzUsuń
  20. O boże ale masz rewelacyjną urodę :O Patrze na te zdj i sie napaczać nie mogę!

    Zapraszam http://ispossiblee.blogspot.com/2017/02/white-lance-dress.html

    OdpowiedzUsuń
  21. Fajne doświadczenia, zazdroszczę :)

    Zapraszam na bloga i wspólnej obserwacji
    Fashionlikealife.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  22. kochana trzymaj się, zdrowia życzę :*

    OdpowiedzUsuń
  23. troche Ci zazdroszczę ;)

    OdpowiedzUsuń
  24. Beautiful pictures :)
    www.ivanasworld.com

    OdpowiedzUsuń
  25. jesteś przeurocza ;)

    OdpowiedzUsuń
  26. świetny post!

    http://roxyolsen.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  27. Ja na razie szukam kierunku studiów i nie wiem, na jaki się zdecydować. Chyba będę szedł na informatykę i na ten kierunek się zdecyduje. Fajnie też dowiedzieć się jak wyglądają studia za granicą. Powodzenia w dalszej pracy i czekam na kolejne wpisy.

    OdpowiedzUsuń
  28. Studia w Danii to całkiem fajny pomysł. Zawsze to mamy dyplom z zagranicznej uczelni :). Gratulacje odwagi. Studia za granicą to spore wyzwanie :D

    OdpowiedzUsuń
  29. Zawsze chciałam studiować na uczelniach w innych krajach, może mi się to uda :) Który kraj według ciebie jest najlepszy do studiowania?

    OdpowiedzUsuń
  30. Super, że poruszyłaś ten temat. Bardzo ciekawy wpis, oby tak dalej! Sama planuję studia za granicą i szukam teraz wszelkich istotnych informacji na ten temat w sieci. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  31. Czasami bariera do podjęcia studiów za granicą jest brak wiedzy jak się za to zabrać. Dzięki za poradnik, ale my jednak zapraszamy na studia w Polsce :)

    OdpowiedzUsuń
  32. bardzo ciekawy wpis, zawsze bałam sie wyjechać na studia za granicę.

    OdpowiedzUsuń
  33. Studia za granicą to spełnienie marzeń wielu osób, ale też niestety nie zawsze dla wszystkich jest to opcja do zrealizowania. Są różne kłopoty finansowe i nie zawsze rodzicie są w stanie finansować takie studia. Zawsze można oczywiście starać się o stypendium i taka droga jest najlepsza.

    OdpowiedzUsuń
  34. Też zawsze marzyłam o studiach za granicą. Szczerze mówiąc, to nie sądziłam, że studiowanie za granicą może być tak proste i prawdę mówiąc, to każdy z nas może pozowlić sobie na takie studia, np w Anglii. Tutaj https://www.sp.edu.pl/studia-za-granica/ jest bardzo fajnie opisany ten temat - może kogoś z was zainteresuje?

    OdpowiedzUsuń
  35. Ciekawe artykuł. Studia za granicą stają się coraz bardziej popularne. Można zobaczyć trochę świata i jednocześnie się uczyć.

    OdpowiedzUsuń
  36. Tak sobie myśle, że wyjazd na studia za granicę to wcale nie jest taki dobry pomysł. Szczególnie, że patrząc na oferty edukacyjne uczelni w Polsce takich jak ta https://www.cb.szczecin.pl/kierunek-studiow/pedagogika-przedszkolna-i-wczesnoszkolna/ w Szczecinie wydaje mi się, że na prawdę jest tu w czym wybierać i zupełnie nie ma potrzeby nigdzie daleko jechać

    OdpowiedzUsuń
  37. A co Toba kierowalo, ze zdecydowalas sie na studia w takim panstwie? Zawsze mnie to interesuje, jesli ktos tak daleko wybiera sie na studia. Ja jednak zostaje przy Polsce i przy studiach na uczelni https://www.ssw-sopot.pl/studia-dofinansowane-z-ue/

    OdpowiedzUsuń
  38. W nauce bardzo może pomóc transkrypcja nagrań! Od siebie mogę polecić usługi tej firmy http://kreacjasukcesu.pl/transkrypcja-nagran/ Uzyskają dla ciebie plik tekstowy z nagranych wykładów. U mnie się to swietnie sprawdzało.

    OdpowiedzUsuń
  39. Może ktoś z was zdecydował by się skorzystać z bardzo profesjonalnej firmy Karaluchy Warszawa .Sam o tej firmie bardzo dużo czytałem i ta firma jest bardzo dobra.

    OdpowiedzUsuń
  40. W Polsce jest mnóstwo ciekawych kierunków. Nie wiem czy ja zdecydowałabym się na studia za granicą. Ostatnio szukałam ciekawych kierunków w Polsce i trafiłam m.in na ten http://www.wseiz.pl/pl/studia/wydzial-zarzadzania/ochrona-srodowiska/studia-i-stopnia-ochrona-srodowiska/efektywno%C5%9B%C4%87-energetyczna. Poważnie zastanawiam się nad zapisaniem się na niego. Ktoś z was już studiował ochronę środowiska?

    OdpowiedzUsuń
  41. Ciekawy wpis. Studia w każdym kraju różnią się od siebie. Teraz coraz więcej osób decyduje się na wyjazd w celu edukacji i to naprawdę super rozwiązanie

    OdpowiedzUsuń
  42. Jakie jest wasze zdania na temat studiowania po 40-tce? Moim zdaniem nigdy nie jest za późno na rozwój czy zmianę ścieżki kariery. Ja trafiłam ostatnio na https://wseiz.pl/uczelnia/wydzial-architektury/budownictwo-i-stopnia/ i chyba złożę papiery na tą uczelnię.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję! ♥